понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 67
home Скопје

Ќе никне ли нова населба во Аеродром?

Ќе никне ли нова населба во Аеродром?

Денеска се наоѓаме пред локација каде конкретно гледаме како СДСМ владее, едно ветуваа пред изборите, а друго прават по нив. Ветуваа сопирање на градбите и воведување на повеќе зеленило за граѓаните. Ние сме на местото каде владејачкото мнозинство во општината Аеродром донесе ДУП на еден шверцерски начин и Златко Марин експресно издаде дозволи за градење, ова во вестите на телевизија Алфа го изјави Пане Антовски Советник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во општина Аеродром.

Тој додава дека во општината ќе никнат нови згради и според ДУПОТ предвидени се 80 илјади метри квадратни станбена површина.

-Со овој ДУП е предвидено и помалку од 2 проценти зеленило, а ветуваа се и сешто, вели тој.

Целиот разговор за Алфа погледнете го во днивникот кој се емитуваше во 14:30 часот.