петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 5
home Скопје

Казни за 122 возачи во Скопје, 37 возеле брзо

Казни за 122 возачи во Скопје, 37 возеле брзо

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.04) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 122 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 37, шест за возење без возачка дозвола, четири санкции за возачи на мотоцикли, пет за непочитување на првенство на минување.

Изречени се 15 санкции за користење мобилен телефон, четири за минување на затворен сигнал (црвено светло), четири за некористење сигурносен појас и 25 санкции за непрописно паркирани возила.

-Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информира МВР.

Коронавирус