вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Скопје

Казнети 158 возачи во Скопје, 30 за брзо возење

Казнети 158 возачи во Скопје, 30 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (23.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 158 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 30 санкции, девет мерки за возење без возачка дозвола, осум санкции за возење под дејство на алкохол, пет мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се 18 мерки за користење мобилен телефон, 10 санкции за некористење сигурносен појас, осум мерки за недавање првенство на минување на пешаци, 37 за непрописно паркирање.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информира МВР.

Коронавирус