сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Скопје

ЈАКИМОВСКИ ВО ВТОР КРУГ ЗА КАРПОШ – ова се 100% пребројаните гласови од ДИК

ЈАКИМОВСКИ ВО ВТОР КРУГ ЗА КАРПОШ – ова се 100% пребројаните гласови од ДИК

Кандидатот за градоначалник на Карпош од редовите на ГРОМ Стевче Јакимовски влезе во вториот круг по пребројаните 100% од гласовите на ДИК.

Имено тој освои 6.830 гласови, додека второ пласираниот Оливер Зафировски од ВМРО-ДПМНЕ има 6.551 глас.

Прво пласиран е Душко Весковски од СДСМ со освоени 9.296 гласа.

Во советот на Карпош мнозинството ќе го има СДСМ, додека најмалку советници ќе имаат ГРОМ и Група избирачи Невена Георгиевска.

Советнички мандати Карпош:

ГРОМ – 2

ВМРО-ДПМНЕ – 7

СДСМ – 8

ЛЕВИЦА – 4

НЕВЕНА ГЕОРГИЕВСКА – 2 

Коронавирус