петок, 18. септември 2020. Вести денес: 43
home Скопје

И вечерва граѓаните дишат отров: Големо загадување на воздухот, еве каде е најлошо

И вечерва граѓаните дишат отров: Големо загадување на воздухот, еве каде е најлошо

Воздухот во Македонија и вечерва е загаден, покажуваат мерните станици за квалитет на воздухот.

Во моментот најзагадено е во Кичево, а ПМ 10 честичките се на високи 262 микрограми на метар кубен. Потоа е општина Гостивар со 243 микрограми на метар кубен, Кавадарци со измерени 242 ПМ 10 честички, а високо ниво на загаденост се измерени и во скопско Лисиче со 224 ПМ 10 честички, Ректорат со 159 ПМ 10честички на метар кубен.

За жал од страна на локалните и централните власти се уште немаат преземено мерки за решавање на овој проблем кој претставува рак-рана за граѓаните, кои наместо чист воздух кој што им го ветуваше Петре Шилегов и Зоран Заев во предизборниот период на локалните избори тие и понатаму дишат отров наместо чист воздух.

Коронавирус