понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 142
home Скопје

Граѓаните се гушеа – за Скопје синоќа беше една од најзагадените ноќи (ФОТО)

Граѓаните се гушеа – за Скопје синоќа беше една од најзагадените ноќи (ФОТО)

Скопје, синоќа по 20:00 часот буквално се гушеше од загадениот воздух.

Според мерењето на загадувањето во 21 часот, прва на ранг листата се најде населбата Лисиче, со измерени 441 мг/м3 ПМ10 честички, потоа општина Центар, па Карпош.

Како и до сега, никој од надлежните установи не се огласи.

ЕУРО 2020

Македонија