понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 71
home Скопје

Граѓаните револтирани: Додека Скопје е затворено со полициски час, кој ни ја уништи Чаршијата? (ФОТО)

Граѓаните револтирани: Додека Скопје е затворено со полициски час, кој ни ја уништи Чаршијата? (ФОТО)

Револтот кај граѓаните беше разбуден од фотографиите кои вчера осамнаа на социјалните мрежи од раскопана Стара скопска чаршија.

Ова место кое е срцето на градот, симбол за вековна традиција, стана жртва на Град Скопје и општина Чаир, односно на одлуките на градоначалниците Петре Шилегов и Висар Ганиу.

Уништувањето на чаршијата се случи подмолно, за време на полициски час, додека скопјани мораат да седат затворени, дома.

Вонредната состојба и полицискиот час прогласени поради епидемијата од коронавирус, некому многу добро му дојдоа.

Ова се само мал дел од коментарите кои граѓаните ги пишуваат на социјалните мрежи:

 

Коронавирус