среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 99
home Скопје

Граѓаните од Ѓорче Петров не сакаат изградба на стамбени објекти од над 17 ката

Граѓаните од Ѓорче Петров не сакаат изградба на стамбени објекти од над 17 ката

Деновиве граѓаните на општина Ѓорче Петров се соочуваат со проблеми поврзани со изградба на згради повисоки од 17 ката на простор од околу 20 000 метри квадратни. Многумина од нив не сакаат затоа што ќе се изменила демографската слика на тој дел од населбата како и рушење на комобитетот на тие жители како и ќе се создадат проблеми со новите возила.

-Ѓорче Петров ќе се претвори во урбана џунгла, не сакаме блакодери, сакаме воздух ова што го прават не е нормално. Ова се се само дел од реакциите кои ги имаа граѓаните од Ѓорче Петров откако општината донесе одлука за примена на урбанистички план каде во населбата Дексион се овозможени услови за градење на стамбени објекти од 17 ката во кој би можело да живеат дури и над 2800 жители.

-Да ми пречи, пренаселено е, не знам кај им текна сега требаше болница да се гради, требаше нешто друго, тоа е катастрофа. Не се сложувам со одлуката да се гради. Ние сме 5 катници ќе не покријат они нас. Секако дека ќе ни пречи, тоа е надвор од разумот, велат граѓаните.

Дел од граѓаните информираа дека е формирана Иницијатива на граѓани во населбата Дексион кој бараат ревидирање на овој ДУП бидејќи не бил законски односно немало јавно изложување и јавна анкета за проектот но и дека ќе им се отежнел животот.

Локални избори 2021