четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 100
home Скопје

Депонијата во Ново Село повторно го загадува воздухот

Депонијата во Ново Село повторно го загадува воздухот

Жители на Ново Село во општината Ѓорче Петров јавуваат дека вчера во доцните попладневни часови некој ја запалил дивата депонија околу пречистителната станица во Ново Село по што огромен облак чад се крена и во текот на целата ноќ го загадуваше воздухот се до Карпош.

Ѓорче Петров, Влае, Бардовци, Карпош смрдеше на изгорена пластика и утрово. Депонијата и претходно создаваше вакви проблеми и до сега не се најде решение на оваа црна еколошка точка во градот, пренесува Скопје инфо.

Најавениот локален дожд се гледа како спас од понатамошно горење и испуштање отровен чад.

Коронавирус