вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 180
home Скопје

Андоновски: Бесплатен јавен превоз ќе има! Шилегов имаше 4 години шанси да обезбеди брз, достапен, евтин автобус, без гужви кои шират Ковид 19

Андоновски: Бесплатен јавен превоз ќе има! Шилегов имаше 4 години шанси да обезбеди брз, достапен, евтин автобус, без гужви кои шират Ковид 19

Бесплатен јавен превоз ќе има! Петре Шилегов имаше четири години шанси да обезбеди брз, достапен, евтин автобус, без гужви кои шират Ковид 19, пишува Стефан Андоновски од ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук.

-Бесплатниот автобуски превоз, заедно со другите мерки од програмата на #Данела ќе доведе до намалување на сообраќајниот хаос, но и почист воздух и намалување на загадувањето. Тоа е приоритет за скопјани.
Пари има. Зашто новата градска администрација нема да вдомува стотици квази-невладини активисти како некојси експерти, и да троши стотици илјади евра за поткуп на маркетинг агенции и истражувачки куќи кои го фалат Шилегов. Нашиот проект ќе биде поевтин од прескапата утопија на Шилегов со која предвидува уништување на паркот во Ново Лисиче, уништување на зеленилото и водоводот на Партизанска и бетон на булеварот кај Народна Банка. И да го реализира Шилегов, проектот за транспорт ќе донесе повеќе хаос отколку зеленило.
Свесни сме дека за луѓето на Шилегов, визионерски и храбри проекти се незамисливи за реализација.
Затоа и време е да си одите.
Вакви проекти веќе има во десетици места во Европа – од Естонија па до Франција. Ветивме дека Скопје ќе стане модерен европски град и тоа е нашата мисија. Така ќе ја создадеме новата иднина за нашиот град, додава Андоновски.

Локални избори 2021