понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 124
home Скопје

Алармантна состојба во Скопје: Бројот на заразени е загрижувачки како никогаш досега

Алармантна состојба во Скопје: Бројот на заразени е загрижувачки како никогаш досега

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, Тетово-25, Струга-5, Велес-10, Битола-14, Охрид-10, Кавадарци-25, Гостивар-11, Гевгелија-20, Струмица-24, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Крушево-1, Кочани-10, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-3, Виница-3, Делчево-2, Кратово-3, Свети Николе-3, Кичево-18, Ресен-8, Неготино-7.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24836, бројката на оздравени пациенти е 17905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6069.

Од почетокот на корона епидемијата во Скопје се заразиле 10493лица,  а бројот на активни случаи е 2983.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

•Чаир – 134

•Гази Баба – 353

•Аеродром – 592

•Карпош – 479

•Центар – 476

•Кисела Вода – 332

•Ѓорче Петров – 240

•Бутел – 122

•Шуто Оризари – 17

•Студеничани – 6

•Сарај – 23

•Арачиново – 9

•Илинден – 49

•Сопиште – 25

•Чучер Сандево – 11

•Петровец –20

•Зелениково – 9

•Странец – 14

•Нераспределен- 72

Коронавирус