четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 177
home Скопје

АЕРОДРОМ ЈА УРИВА БРОЈКАТА ОД 800 ЗАРАЗЕНИ- освен во Карпош и во оваа општина нагло се зголемува бројот на новозаразени

АЕРОДРОМ ЈА УРИВА БРОЈКАТА ОД 800 ЗАРАЗЕНИ- освен во Карпош и во оваа општина нагло се зголемува бројот на новозаразени

Од регистрирани 1085 нови случаи на Ковид-19 при направени 3294 тестирања во изминатите 24 часа, најмногу или речиси половина се во Скопје 447.

Според информациите објвени од Министерството за здравство, по бројот на активни случаи по општини најмногу има во Аеродром 788, Карпош со 682 и Гази Баба – 671. Следат Центар – 592, Кисела Вода – 588 и Ѓорче Петров со 388. Над сто активни случаи има и во општините Чаир – 233, Бутел – 227 и Илинден – 101
Во Шуто Оризари се 48, Студеничани – 20, Сарај – 35, Арачиново -9, Сопиште – 40, Чучер Сандево – 24, Петровец –30 и Зелениково -16

Во Скопје досега се регистрирани 13621 случаи на Ковид-19, а активни во моментов се 4584.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја, пак, од почетокот на епидемијата изнесува 31572, бројката на оздравени пациенти е 20731, на починати е 994, а бројот на активни случаи изнесува 9847.

Коронавирус