четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 0
home Општини

Запре откупот на лубениците во струмичко

Запре откупот на лубениците во струмичко

Производителите на лубеници од селото Колешино се жалат дека веќе три дена нема откуп. Велат дека никој не прашува за нивните лубеници, а до пред три дена се откупувал само по еден шлепер дневно.

Додаваат дека од утре е најавено лубениците да се откупуваат по три денари за килограм.

– Нам и оваа цена не ни ги покрива ниту основните трошоци. Бараме да продолжи откупот за да не ни остане производството на нивите. Го повикуваме министерот за земјоделство да дојде тука и заеднички да побараме решение, велат производителите на лубеници од селото Колешино, кои и денеска чекаа откупувачи во нивното село.

Додаваат дека ако не се најде решение ќе организираат блокада на граничниот премин Ново Село на македонско-бугарската граница и ќе ги истурат лубениците на коловозот.

Според трговците застојот во откупот и ниските откупни цени на лубениците се должат на студеното и дождливо време, но и на неквалитетниот извоз кој пред неколку денови е вратен од Германија и Чешка, бидејќи лубениците биле зелени.

– Од овие земји се вратија 15 камиони натоварени со зелени лубеници и затоа застана пласманот. Тоа се должи на неискуството и желбата на земјоделците што побрзо да го пласираат производството. Тоа не се случува првпат. Така беше и лани, вели Ацо Стоилков од компанијата “Мак смоларски ној“.

Според откупувачот Благој Витанов застојот во откупот на лубениците се должи и на студеното и дождливо време, бидејќи никој не покажал интерес за струмичките лубеници.

– Од понеделник очекуваме повторно да тргне откупот на лубениците, а откупната цена да биде меѓу пет и шест денари за килограм. Изминативе денови поради студот и дождот никој не ни побара љубеница, вели Благој Витанов.

Тој и другите трговци додаваат дека  денеска е забележано зголемување на откупната цена на доматите на 20 и 30 денари за килограм. Изминативе денови имаше застој во откупот, а цената падна и на пет денари за килограм.

На ваквата состојба реагираше Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство кое помогна во откупот со интерветна субвенција од четири денари за килограм предадени домати во регистрирани преработувачки капацитети. Оваа мерка ќе трае до 15 јули.

МИА

Qatar 2022