четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Општини

За 6 часа казнети 198 лица, возеле брзо на територија на СВР Тетово

За 6 часа казнети 198 лица, возеле брзо на територија на СВР Тетово

Денеска (08.12.2021) во периодот од 08.00 до 14.00 часот на територијата на СВР Тетово спроведена e зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 198 возачи.

Од нив 66 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а седум возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. При тоа 47 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 151 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

-Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.

Коронавирус