сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 19
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Општини

Во општините на истокот 12 лица не го почитувале полицискиот час

Во општините на истокот 12 лица не го почитувале полицискиот час

Дванаесет лица во општините од источниот регион не го почитувале полицискиот час, од кои девет биле приведени, а три лица се опоменети. Портпаролот на СВР-Штип Гордана Панјотова во соопштение информираше дека поднесени се 13 кривични пријави и три известувања по чл. 206 од Кривичниот законик.

Контролирани се вкупно 109 објекти.На подрачјето на СВР Штип во текот на изминатото деноноќие на 24 лица им се издаденирешенија за изолацијаа лица потшишале изјави за самоизолација.Од страна на полициски службеници извршени се 134 контроли  на лица во излоација и на 64  лица во самоизолација.

Таа додава дека вчера на патот за светиниколското село Кнежје, при  преземање службени дејствија од страна на полиски службеника поради констатиран прекршок, 30-годишниотХ.Сне ја почитувал наредбата за запирање и со патнички автомобил „венто“, со светиниколски регистарски ознакиго прегазил полицискиот службеник во  ногата и се оддалечил од местото.

Х.Сбил лишен од слобода и по комплетирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.Полициски службеници биле нападнати и на местото викано  Подлошка крстосница во Кочани. Додека вршеле службени дејствија најпрвин биле навредуваниа потоа и физички нападнати од страна на 27-годишниот М.Нод Скопје.

М.Нбил лишен од слобода и по комплетирање на случајот ќе му бидат поднесени соодветни пријави.

-Вчераво 18.45 часот во Одделението за внатрешни работи Виницашумски полицаец пријавил дека на  место  викано „Дива тополапри контрола на патничко возило „опел“, без 

регистарски ознакиво кое имало огревно дрвобил физички нападнат од страна на Ф.И.  од ВиницаСе работи на комплетирање на случајот и против Ф.Иќе биде поднесена пријава, се вели во соопштението.

СВР Штип  имајќи ја во предвид актуелната пандемија од корона вирусотапелира  да се почитуваат препораките и мерките на Владатакако и полициските службеници кои 

вршат засилена деноноќна контрола на граѓаните заради почитување на овие мерки, за да се заштитат животот и здравјето на граѓаните.

Коронавирус