вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 66
home Општини

Во Охрид до 17 часот гласале 44,6 отсто од граѓаните со право на глас

Во Охрид до 17 часот гласале 44,6 отсто од граѓаните со право на глас

Од запишаните 52.273 односно 52.193 граѓани на Охрид со право на глас, до 17 часот на гласање излегле 23.315 граѓани или во проценти 44,6 отсто, соопшти претседателот на Општинската изборна комисија, Климент Камнароски.

Според ОИК, изборниот процес во Охрид се одвива во мирна, фер и демократска атмосфера, а до комисијата досега не се пристигнати информации за изборни нерегуларности.

Граѓаните денеска гласаат на шестите претседателски избори, а граѓаните на Охрид избираат и нов градоначалник. Во Охрид се гласа на 88 избирачки места, за еден од тројцата кандидати за претседател на државата и петтемина кандидати за градоначалник.

Коронавирус