петок, 23. јули 2021. Вести денес: 152
home Општини

Во Куманово седум во Липково шест новозаболени лица од Ковид 19

Во Куманово седум во Липково шест новозаболени лица од Ковид 19

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 13 новозаболени лица од Ковид-19. Од нив, седум се во општина Куманово, шест се во општина Липково.

-Сите заболени потекнуваат веќе познати кластери, изјави директорот на центарот, д-р Ариф Љатифи. Денеска, и додаде дека се извршени 56 тестирања, од нив 18 по „Мој термин“, а останатите се согласно епидемиолошки индикации и контролни тестови.

Според податоците на Министерството за здравство на подрачјето на ЦЈЗ Куманово, од почетокот на епидемијата Ковид дијагностицирани се 723 лица, а во моментов активни се 268 случаи.

Коронавирус