петок, 24. септември 2021. Вести денес: 127
home Општини

ВО КИЧЕВО ЕДВАЈ СЕ ДИШЕ: Во овој момент загадениот воздух руши секакви рекорди (ФОТО)

ВО КИЧЕВО ЕДВАЈ СЕ ДИШЕ: Во овој момент загадениот воздух руши секакви рекорди (ФОТО)

Нешто чудно и невообичаено во овој момент се случува со воздухот во градот Кичево.

Во овие момент загаденоста во овој македонски град е речиси неколку пати над дозволеното.

Имено во Кичево се измерени 947 ПМ 10 честички на метар кубен што е недозволиво во овој период од годината.

Дали во моментов гори некоја дива депонија или пак најголем загадувач е термоелектраната „Осломеј“ засега е нејасно, но едно е јасно – граѓаните едвај дишат во Кичево.

Коронавирус