среда, 18. мај 2022. Вести денес: 0
home Општини

Во двор во селото Романовце пронајдена мина од Втората светска војна

Во двор во селото Романовце пронајдена мина од Втората светска војна

При изведување градежни работи во дворот на сопствената куќа, Н.А.(47) од село Романовце пронашол една минофрлачка мина калибар 82мм од Втората светска војна.

Случајот го пријавил во СВР Куманово, по што пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување – Куманово ја подигнал пронајдената експлозивна направа за натамошна постапка.

Коронавирус