сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 122
home Општини

Во Битола до 17 часот гласале 45% од вкупниот број избирачи

Во Битола до 17 часот гласале 45% од вкупниот број избирачи

Општинската изборна комисија во Битола информира дека до 17 часот на Локалните избори гласале 45 проценти од вкупниот број на избирачи во Единствениот избирачки список каде се евидентирани 80.882 граѓани со право на глас.

Изборниот процес се реализира на 170 избирачки места во Општина Битола, a на Локалните избори евидентирани се шест кандидати за градоначалник и 14 листи со кандидати за членови на Советот на Општина Битола.

-До овој момент нема забелешки на изборниот процес, изјави Игор Талевски, претседател на ОИК Битола.

Коронавирус