недела, 8. декември 2019. Вести денес: 0
home Општини

ВИДЕО: Масовно труење на кучиња во Пехчево, според градоначалникот снимките се стари и веќе не се актуелни

ВИДЕО: Масовно труење на кучиња во Пехчево, според градоначалникот снимките се стари и веќе не се актуелни

Масовното труење на кучиња во градот Пехчево не запира, велат жителите на градот на социјалните мрежи.

Во текот на вчерашниот ден на „Фејсбук“ се појавија повеќе фотографии и видео од затруени кучиња.

На прашањето на жителка: „Пак ли почнаа“, помлад жител кој го снимил видеото вели: „За жал да“.

„Почнати се гадовите одамна и по дворови трујат кучиња. Но, зошто институциите се неми, очигледно некој е замешан“, стои во еден од коментарите.

Друг коментар пак гласи вака: „Мора да има одговорност, за жал ова се случува повеќе од 1 година во Пехчево“.

-И покрај нашата упорност да добиеме одговор од градоначалникот на Пехчево за тоа што се случува во градот и зошто институциите се немоќни пред оние кои ги трујат животните, сепак, тој не одговори на нашите повици, по што побаравме и добивме преку порака која гласи вака: Побарајте ме утре, да знаете дека имам дадено изјави за портали и телевизија, тоа се стари снимки и веќе не се актуелни, а институциите имаат отворено истрага за случајот, пренесува порталот „поглед.мк“.