сабота, 6. март 2021. Вести денес: 0
home Општини

Вечерва загаденоста во Кочани ги надминува сите граници- власите и оваа зима ќе останат глуви на барањата на граѓаните за почист воздух (ФОТО)

Вечерва загаденоста во Кочани ги надминува сите граници- власите и оваа зима ќе останат глуви на барањата на граѓаните за почист воздух (ФОТО)

Загаденоста во Македонија веќе со месеци ги мачи граѓаните, а властите речиси никаде да не преземаат ништо.

Истото се случува речиси во секоја општина и град во земјава, а вечерва Кочани речиси е еден од најзагадените градови во Македонија.

Таму загаденоста вечерва изнесува 212 милиграми на метар кубен ПМ 10 честички.

Жителите на овој град веќе со недели се жалат на загадениот воздух кој го дишат, но за жал властите и градоначалникот од редовите на СДСМ речици останаа глуви на овој проблем и ова зимо.

Коронавирус