вторник, 26. јануари 2021. Вести денес: 0
home Општини

Тројца здравствени работници од Кавадарци позитивни на коронавирус – починаа две лица

Тројца здравствени работници од Кавадарци позитивни на коронавирус – починаа две лица

Тројца здравствени работници од Кавадарци се позитивни на коронавирус, починаа неготинец на 40 и кавадарчанец на 84 години, за МИА потврди доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, пренесува ТВ21.

Новозаболени се 52 лица во регионот на Тиквешијата, на возраст од 9 до 86 години. Во Кавадарци 28, Росоман 2, Неготино 17 и 5 лица во Демир Капија.

– Денес, од страна на Општина Кавадарци се врши подготовка на земјиштето во кругот на Општа болница, за поставување на модуларна болница односно Ковид центар, соопштија од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев.

Извор: ТВ21

Коронавирус