недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 0
home Општини

Тетово: Петмина инфектолози се грижат за над 1.000 жители

Тетово: Петмина инфектолози се грижат за над 1.000 жители

Во Клиничката болница во Тетово во моментов се хоспитализирани 47 пациенти со коронавирус, од кои речиси сите во тешка здравствена состојба. Според координаторот на ковид-центарот во болницата, Гзим Нуредини, болницата сега за сега има три простории за лица заразени со Ковид-19 и тоа во Одделот за инфективни болести и два ката во Одделот на интерната клиника, пренесува ТВ21.

– Се 4 пациенти, повеќето се во тешка состојба. Вчера имавме 2 пациенти кои ги пуштивме на домашно лекување, а еден е пренесен во Болницата за белодробни болести во Лешок, посочи Гзим Нуредини.

Целиот текст може да го прочитате на ТВ21

Коронавирус