среда, 15. јули 2020. Вести денес: 92
home Општини

СВР Охрид: 35 лица во изолација во Охрид, 89 во Струга

СВР Охрид: 35 лица во изолација во Охрид, 89 во Струга

Според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид моментно во изолација се 135 лица (Охрид-35, Струга-89, Кичево-11).

-Врз нив, полициски службеници извршиле вкупно 87 контроли. Во самоизолација, моментно се регистрирани вкупно 46 лица (Охрид-18, Струга-20, Кичево-3, Дебар-5). Врз овие лица, извршени се 37 контроли (Охрид-12, Струга-18, Кичево-2, Дебар-5). Воедно, полициските службеници самостојно, но и во координација со Државниот пазарен инспекторат, извршиле 104 контроли врз угостителски и други објекти (Охрид-26, Струга-03, Кичево-75), информираат од СВР Охрид.

Во изминатото деноноќие, полициските службеници, констатирале 33 прекршоци за неносење заштитна маска на лицето (Охрид-1, Струга-7, Кичево-6, Дебар-19)