петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Општини

Скијачкиот центар Маврово се ребрендира

Скијачкиот центар Маврово се ребрендира

Скијачкиот центар Маврово новата скијачака сезона ќе ја стартува  ребрендиран како Ресорт Маврово. Според најавите од сопственикот на К.А.К. Доо и директор на Ресорт Маврово, Огњан Циговски се оечекува само температурите да паднат под нула и да почне скијачката сезона.

Тоа, како што кажа, го овозможува поставувањето на современата опрема за заснежување и правење вештачки снег на која и е потребно температурата три дена да биде под „0“ степени целзиусови за да направи доволно снег за скијање на стазите под едноседот и двоседот.

-Годинава со помош на Светска банка преку европските фонодови набавивме нова опрема за заснежување и правење снег на ски патеката Маврово 2 под двоседот во вредност од 600.000 евра по пат на кофинасирање 50 спрема 50 отсто. Стазата е проширена  и е отворена и новата ски патека „52“. Тоа е целосно завршено и се чека само да падне температурата и да ја ставиме во функција. Лани, пак, ивестиравме еден милион евра во 19 шахти, девет снежни топови и четири снежни етикови под Едносед стазата со што системот за вештачки снег е во должина од речиси два километра и целосно ја покрива таа стаза, изјаво Циговски.

Најави дека во завршна фаза е и проширувањето на паркинг просторот пред Спорт хотел и сеправи нов паркинг кај фудбалското и спорстското игралиште со што ќе се отворат нови 350 паркинг места. Останува само деновиве општината да го асфалтира новиот паркинг. Покрај тоа отворена е уште една билетарница кај овој паркинг, а билети за скијање од следниот месец ќа може онлајн да се купуваат и надополнуваат.

Коронавирус