вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Општини

СКАНДАЛ: Градоначалникот на Делчево истури четири камиони градежен шут пред приватна компанија за да се одмаздел! (ВИДЕО)

СКАНДАЛ: Градоначалникот на Делчево истури четири камиони градежен шут пред приватна компанија за да се одмаздел! (ВИДЕО)

Вистински скандал предизвикал утринава градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, откако наредил четири камиони полни  со градежен шут, истиот да го истурат пред влезот на приватна компанија, објави Инфомакс.

Голготата на сопствениците со градоначалникот започнала кога сопственикот на компанијата за технички преглед „Автовозач ФЕР“ од Делчево го пријавил шерифското однесување на шефот на локалната власт во Комисијата за спречување на корупција.

Но, откако ДСКС започнале постапка за да ги истражат наодите на сопствениците на компанијата кои го пријавиле поради незаконско бришење на деталниот урбанистички план, градоначалникот започнал да со зaкaните.

-Како одмазда за пријавата, градоначалникот влегол во улога на шериф, па започнал да му се заканува на сопственикот. Неколку дена подоцна, утринава, пред влезот на компанијата тој без уредна наредба, повикал четири камиони на компанијата „Гранит“ да истурат градежен шут пред влезот во техничкиот преглед, со тоа попречувајќи ја работата на фирмата. Додека ова го правел, на сопствениците им посочил „сега ќе видиш кого пријавуваш во Антикорупциска“, пренесе Инфомакс.

-Повеќе пати се обратив до државна инспекција, до државна комисија за спречување на корупција, и затоа што сум го пријавил во ДКСК намерно – тоа и ми беше најавено пред неколку дена, дека заради тоа што сум го пријавувал ќе ми истури градежен шут на самиот влез пред фирма за да не можам да функционирам. Едноставно, уништува фирми, вели сопственикот на „Автовозач ФЕР“ од Делчево, Коста Пантовиќ во изјава за „Инфомакс“.

Најавите дека ќе му ја уништи фирмата денес утринава се оствариле, откако градоначалникот се појавил пред фирмата во „шорц“ на неработен ден, објаснува сопственикот и додава дека кога тој пристигнал пред фирмата го видел Трајковски како наредува автомобилите кои биле паркирани пред компанијата, а кои се приватна сопственост да бидат преместени.

Целата вест прочитајте ја на Инфомакс

Најнови вести

Коронавирус