среда, 8. декември 2021. Вести денес: 0
home Општини

Седум превозници исклучени од сообраќај во Тетовско

Седум превозници исклучени од сообраќај во Тетовско

Полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово вчера од 10 до 16 часот спровеле акциска контрола за техничка исправност на возилата кои вршат јавен превоз на патници, претежно комбиња и автобуси.

-При контролата откриени се и законски санкционирани се седум технички неисправни возила, сите со неисправни сопирачки. Поради техничките недостатоци неисправните возила веднаш се исклучени од сообраќај, а на сите прекршители им биле изготвени соодветни поднесоци и ќе се соочат со парични глоби, кои за овој вид прекршок се движат од 45 до 400 евра во денарска противвредност, информираат од СВР Тетово.

Во вчерашната контрола откриени се и четири други видови прекршоци. (МИА)

Коронавирус