вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Општини

Ракија од јапонско јаболко се прави само во Стојаково

Ракија од јапонско јаболко се прави само во Стојаково

На сите им е познато дека ракијата се прави од овошје, најчесто од грозје,слива,кајсија и круша, но малкумина знаат дека во селото Стојаково (општина Богданци) почна да се произведува и од јапонско јаболко.

Неодамна стојачанецот Костадин Воданов успеа прв во  Македонија да направи ракија од јапонско јаболко.

Човекот желба имал одамна, експериментирал пет години но на крајот сепак успеал да го направи она што досега никој не го направил во нашата држава, а можеби и пошироко.

Целата сторија на СИТЕЛ, погледнете ја ТУКА.

Најнови вести

Коронавирус