понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 96
home Општини

Прилепчани одлучни: Двојазичност во Прилеп нема да има, не се плашат од притисокот на полицијата

Прилепчани одлучни: Двојазичност во Прилеп нема да има, не се плашат од притисокот на полицијата

Во Прилеп скоро секој ден се протестира против законот за двојазичност на Република Македонија.

Вечерва учесници на протестот со покани од МВР во рака, се пожалија дека се повикани на информативен разговор во полиција.

Порталот Инфо Компас објави и видео од вечерашниот протест, каде во разговор со учесниците се гледа атмосферата во градот под Марковите Кули.

Коронавирус