понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 72
home Општини

Пресврт во Кочани: Љупчо Папазов од ВМРО-ДПМНЕ е новиот градоначалник

Пресврт во Кочани: Љупчо Папазов од ВМРО-ДПМНЕ е новиот градоначалник

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Папазаов, е нов градоначалник на Кочани.

Победата на Папазов ја соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, при обраќањето по вториот круг на гласањето.

Според, неофицијални резултати, Папазов ја доби граданачалничката функција со предност од 18 гласови.

Претходно, во јавноста се појави информација дека победник во Кочани е актуелниот градоначалник Николчо Илијев од СДСМ и тоа со само 20 гласови.

Коронавирус