сабота, 19. ноември 2022. Вести денес: 0
home Општини

Пожарот кај манастирот Св. Преображение го гаснеле и авиони, еве каква е денес состојбата

Пожарот кај манастирот Св. Преображение го гаснеле и авиони, еве каква е денес состојбата

Противпожарната единица од Крушево и денес продолжува со интервенции на местото каде во саботата во крушевско избувна пожар

Центарот за управување со кризи информира дека на 26-ти месецов околу 11 часот започнат е шумски пожар кој го опфаќа потегот на манастирот Св.Преображение кон селата Арилево и Горно Дивјаци.

Опожарена е млада високостеблеста дабова и букова шума, нискостеблеста шума, папрат и трње.

Во гаснењето на пожарот интервенирале екипи на ТППЕ Крушево, ЕЛС Крушево и ШС Липа од Крушево. Во текот на вчерашниот ден интервенирале и 2 авиони на ДЗС. Дел од пожарот накај манастирот е локализиран, а дел од пожарот е сеуште активен, информираат од ЦУК.

Коронавирус