четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 56
home Општини

Пожар над струмичкото село Вељуса, 14 пожарникари се борат со огнот

Пожар над струмичкото село Вељуса, 14 пожарникари се борат со огнот

Претпладнево избувна пожар во шумата на планината Еленица, над селото Вељуса кај Струмица.

Според очевидци од селото, зафатена е нискостеблеста шума на околу три километри јужно над селото на непристапен терен, а чадот од пожарот може да се забележи оддалеку.

Според информации од ТППЕ Струмица нивни екипи веќе се упатени кон местото на пожарот.

-Таму се три против пожарни возила со 14 пожарникари, кои веќе го ставаат под контрола пожарот, кој се заканува да се прошири заради повремениот ветер, изјави командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев.

Најнови вести

Локални избори 2021