вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 173
home Општини

Поради изведување градежни работи затворен патот од с.Групчин до с.Желино

Поради изведување градежни работи затворен патот од с.Групчин до с.Желино

Регионалниот пат П1206 од с.Групчин до с.Желино, од 9:00 до 16:00 часот, сообраќајот ќе биде затворен, односно ќе се пренасочува по споредни патишта поради изведување на градежни работи, тампонирање и асфалтирање на патот,

Од АМСМ информираат дека сообраќајот ќе биде затворен врз основа на претходно доставено барање од фирма ВЕ-ГРУПА ДОЕЛ Радовиш РСМ.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Снег врне во Маврово и на планиските премини Буково и Стража. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево. (МИА)

Коронавирус