четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 191
home Општини

Почна второто издание на The Park Festival во Гостивар

Почна второто издание на The Park Festival во Гостивар

Со настапите на Шпат Деда и Туна, синоќа беше заокружена првата фестивалска вечер од The Park Festival, музичка манифестација која се организира во Гостивар.

Двата концерта се одржаа во градскиот парк, на кои присуствуваше ограничен број на публика. Целиот настан се одвиваше според протоколите за заштита од коронавирус.

За вечерва е закажан настапот на Меџикал оркестар што го раководи Емин Џијан и ќе изведат теми од познати цртани филмови. На третиот ден (5 септември) концерт ќе одржат „Нокаут“ на кој како специјален гостин е најавен Игор Џамбазов.

За љубителите на електронската музика ќе има посебна вечер в недела, 6 септември, на која ќе настапат Јански, Редон Роби, Фикс и Флудер.

За времетраењето на фестивалот секоја вечер од 18 до 20 часот во летниот театар на десниот брег на Вардар ќе се организираат настапи преку изложби и перформанси на млади артисти.

The Park Festival го организира продукцијата „Ин Бокс Ентертејтмент“ и финансиски е поддржан од Министерството за култура и општина Гостивар. (МИА)

Локални избори 2021