сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 34
home Општини

По крстот во Тетово скокнаа само тројца верници- 56.годишниот Стојановски беше најбрз

Верник во традицијата и редовен скокач по светиот крст.
По крстот во Тетово скокнаа само тројца верници- 56.годишниот Стојановски беше најбрз

Миле Стојановски, 56- годишен, од Поток, населба во Тетово беше најбрз и го извади крстот од базенот во црковниот двор на соборниот храм Свети Кирил и Методиј.

Само тројца верници скокнале по крстот откако литургијата ја отслужи митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф

Стојановски кажа дека ова му е трет пат да го фати светиот крст и посака здравје и бериќет кај сите православни христијани.

Коронавирус