петок, 7. август 2020. Вести денес: 129
home Општини

Охридски пожарникари преживуваат голгота поради насилен колега, полицијата не реагира

Охридски пожарникари преживуваат голгота поради насилен колега, полицијата не реагира

Пожарникар во охридската Пожарна со тешки телесни повреди е пренесен на хируршкото одделение при општата болница откако бил нападнат од страна на негов колега.

Насилникот и претходно физички нападна и повреди неколку негови колеги.

Инцидентот се случил околу 10 часот и 30 минути кога во просториите на Пожарната влегол пожарникарот кој сега веќе постојано ги тепа своите колеги и го извршил нападот.

Претходно пожарникарите се подготвуваа на протест да ги исфрлат своите униформи пред Локалната самоуправа бидејќи на работа биле постојано малтретирани и тепани.

КАДЕ Е ПОЛИЦИЈАТА ?!

Полицијата е во ист објект со Пожарната, а при претходното тепање пожарникари, со цел да не ги натепа повторно, објектот ( кој е во состав на Полицијата ) го обезбедувала реномирана приватна агенција за обезбедување од Охрид, на трошок на локалната самоуправа, која платила пожарникарите ( кои работат во ист објект со Полицијата ) да ги чуваат обезбедувачи за да не бидат натепани повторно.

Извор: Охрид 1

Коронавирус