четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 163
home Општини

Охрид добива нова автобуска станица

Охрид добива нова автобуска станица

Премиерот Зоран Заев денеска во Охрид ќе присуствува на пуштање во употреба на нова автобуска станица, инвестиција на транспортната компанија „Делфина Турс“.

Во рамки на автобуската станица, денеска ќе почне и изградба на трговски центар.

На настанот се најавени обраќања на премиерот Заев, градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски, како и сопственикот на „Делфина Турс“ Аднан Исмаил.

Изградбата на автобуската почна во ноември 2016 година, согласно Договорот помеѓу општина Охрид и „Делфина турс“ која ја откупи градежната парцела за изгардба на објектот.

Коронавирус