четврток, 23. март 2023. Вести денес: 177
home Општини

НАПОРИТЕ НА ЛЕКАРИТЕ ЗАЛУДНИ: Починаа две пациентки во македонскиот град кој беше жариште на вирусот оваа пролет

НАПОРИТЕ НА ЛЕКАРИТЕ ЗАЛУДНИ: Починаа две пациентки во македонскиот град кој беше жариште на вирусот оваа пролет

Во Инфективното одделение при Општата болница со проширена дејност во Дебар, каде се третираат болни од Ковид-19 починаа две пациентки.

– И покрај сите напори на здравствениот персонал починаа две пациентки, едната нешто по полноќ, а другата утрово. Станува збор за пациентка од Дебар и пациентка од Ростуше, подрачјето на Долна Река и двете со коморбидитети. Вчера за среќа битката со опасниот вирус ја добија тројца пациенти. Моментно хоспиталзирани се 12 пациенти, сите на кислородна подршка, изјави за МИА Баки Халили, директор на болницата.

Тој истакна дека денеска десет пациенти се третирани амбулантски, што, како што рече, подразбира добивање потребна терапија, кусо време одмараат и заминуваат во своите домови. Нагласи дека овој број варира на дневно ниво.

Од крајот на февруари, кога беа регистрирани првите два случаи, сопружници од село Баланци, Општина Центар Жупа, по нивното враќање од Италија, на подрачјето на оваа и Општина Дебар, со опасниот вирус, според вчерашните официјални податоци се заразиле 467 лица.

Со денеска починатата жена од Дебар, бројот на оние кои ја изгубиле битката е 23. Во здравствени установи во Скопје се хоспитализирани три, додека во домашна изолација се 87 лица во ова подрачје,вкое со својата активност го покрива дебарската Работна единица на Центарот за јавно здравје.

Општина Маврово и Ростуше а со тоа и подрачјето на Долна Река е под надлежност на Центарот за јавно здравје од Гостивар.

loading...