понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 72
home Општини

МОРНИЧАВИ СЦЕНИ: Видео од вчерашниот земјотрес во Битола кој задолжително треба да го погледнете со вклучен звук

МОРНИЧАВИ СЦЕНИ: Видео од вчерашниот земјотрес во Битола кој задолжително треба да го погледнете со вклучен звук

Синоќешниот земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала со епицентар во Лерин, поточно на границата со Македонија, беше најмногу почувствуван во Битола, иако потресот беше почувствуван и во Скопје, Охрид, Струга, Прилеп, Струмица и други градови.

Сепак, најсилно беше почувствуван во Битола, каде е регистрирана и материјална штета.

Има испукани ѕидови на згради и куќи.

Голем број Битолчани ноќта ја минаа на отворено откако по земјотресот имаше афтершокови.

Коронавирус