недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 64
home Општини

Млад прилепчанец почина од коронавирус

Млад прилепчанец почина од коронавирус

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 3 нови случаи на коронавирус. Како последица на заразната болест, почина едно лице на 48-годишна возраст.

Бројот на активни случаи изнесува 55, од кои 40 се наоѓаат на домашно, а 15 на болничко лекување. Во домашна изолација и самоизолација се наоѓаат 75 лица.

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 327, а бројот на починати 24.

Коронавирус