вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 0
home Општини

Митко Јанчев: Пожарот е локализиран, нема опасност по градот

Митко Јанчев: Пожарот е локализиран, нема опасност по градот

Неофицијално, околу 80 хектари сува трева и ниско стеблеста шума се опожарени од пламените  јазици што веќе 9 часа беснеат на месноста „Свереова падина“. Пожарникатите од кавадаречката противпожарна единица се на терен и интервенираат заедно со вработени од шумско стопанство „Бор“. Спречено е ширење на огнот кон боровата шума на Љубаш, а со тоа е спречена и многу поголема катастрофа.

На местото на пожарот се присутни и градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев и претставници на кавадаречката полиција.

„Веќе 9 часа интервенираме. Во утринските часови ќе ни се приклучат и вработени од ЈП Комуналец. Се работи за пожар од поголеми размери“ вели командирот на ТПЕ Кавадарци Александар Чадамов.

И овој пожар како и неколкуте во изинатиот период се причинети поради несовесен однос на дел од земјоделците кои ги палат стрништата и остатоците од кроењето на лозајата. Досега стотина пати надлежните апелираа да не се пали оган на отворено, а најмалку запалениот оган да се остава без контрола. После овој огромен пожар институциите ќе мора да превземаат ригорозни кзни кон приоманите.

Јанчев за Сител кажа дека пожарот е локализиран и дека кавадарчани не треба да се плашат.

 

 

Најнови вести

Локални избори 2021