вторник, 7. јули 2020. Вести денес: 178
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Општини

Крводарителска акција во чест на штипјанецот Јани Димитриев

Крводарителска акција во чест на штипјанецот Јани Димитриев

Рекорден број донирани крвни единици на седмата Крводарителска акција во чест на Јани Димитриев, којшто животот го загуби во сообраќајна несреќа со неговите другари Бојан Бочварски и Стефан Николов.

Секретарот на ОО на Црвен Крст-Штип, Викторија Милановска рече дека стотиот крводарител денеска ја заокружи колективната хуманост на штипјани, која беше докажана во рамки на хуманиот настан организиран од страна на семејството Димитриеви, Црвен крст и Службата за трансфузиона медицина, во Гимназијата ,,Славчо Стојменски’’.

-Оваа крводарителска акција има огромно влијание и во менувањето на свеста на младата популација, во насока на општествено одговорно поведение, за што сведочи и големиот број првократни крводарители евидентирани денеска. Во рамки на крводарителската акција, на неколкумина крводарители со над 75 дарувања им беше врачена пригодна јубилејна плакета, рече Милановска.

Парламентарни избори 2020