петок, 29. јули 2022. Вести денес: 133
home Општини

Ќе „процвета“ туризмот во Охрид: Наместо да му ги руши дивоградбите, власта го наградува семејството Усеини

Ќе „процвета“ туризмот во Охрид: Наместо да му ги руши дивоградбите, власта го наградува семејството Усеини

Близок роднина на советникот и коалиционен партнер на СДСМ, Нефи Усеини е поставен за раководител на одделението за туризам, при секторот за туризам и локален економски развој во општина Охрид, објави порталот Охрид24.мк

 

Поставувањето на Кифни Усеини, доаѓа по објавениот оглас на 8 ноември во кој беше посочено дека позицијата раководител на одделение за туризам, Сектор за туризам и локален економски развој е резервирана за Албанец/ка, што кај јавноста предизвика сомнеж дека однапред се знае кој ќе ги добие работните места објавени во огласот.

Власта наместо да му ги отстрани дивоградбите на советникот во Општина Охрид, го засилува неговото делување со вработување на негов близок роднина во секторот за туризам.

-Џабе доаѓате, кај чинарот ќе се гради. Договорено е со Зоран Заев и Костадин Георгиевски. – со овие зборови инвеститорот Нефи Усеини (советник на ДУИ во Општина Охрид и инвеститор на дивоградбата кај Чинарот) им се обратил на инспекторите и обвинителот кои отишле на лице место за да ја стопираат дивоградбата. Оваа изјава на Усеини е дадена на пролет минатата година.

Коронавирус