понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 21
home Општини

Јанчев убедливо победи во Кавадарци, но ВМРО-ДПМНЕ го освои и мнозинство во советот

Јанчев убедливо победи во Кавадарци, но ВМРО-ДПМНЕ го освои и мнозинство во советот

Кандидатот за градоначалник на општина Кавадарци, Митко Јанчев од редовите на ВМРО-ДПМНЕ вчера убедливо победи со 15,182 гласови, на пребројани 100% од гласовите на ДИК.

Наспроти него, кандидатот од редовите на СДСМ, Горан Тодоров освои 4,677 гласови.

Според официјалните податоци, во советот на општината влегуваат и 11 советници од ВМРО-ДПМНЕ, додека само 5 од СДСМ, Ристо Сакалиев добил 2 советници, а партијата Левица освои 1 советник.