четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 46
home Општини

Јанчев се сретна со Амбасадорот на Бугарија, Ангелов

Јанчев се сретна со Амбасадорот на Бугарија, Ангелов

Градоначалникот на Кавадарци, денес во работна посета го прими Амбасадорот на Бугарија неговата екселенција Ангел Ангелов.

-Во протоколарниот дел Јанчев го запозна високиот гостин со културно историските традиции на општината и градот. На средбата беа опфатени прашања во врска со билатералната соработка меѓу двете земји, како и разменети мислења и видувања за нејзино натамошно унапредување со посебен нагласок на развојот и унапредувањето на соработката на локално Општинско ниво. Градоначалникот Јанчев го запозна гостинот и со економските капацитети на општината, каде има простор и потенцијал за унапредување на соработката. Обострана беше оценката за видливиот напредок во развојот на меѓусебните односи каде централно место има имплементацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка како добра основа. Соговорниците ја реафирмира посветеноста на двете држави на добрососедската политика, како и соработката во рамки на меѓународните институции и регионалните иницијативи, напиша Јанчев на Фејсбук.

Коронавирус