сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 2
home Општини

Излезеноста во Крива Паланка до 15 часот 47,2, во Ранковце 42 отсто

Излезеноста во Крива Паланка до 15 часот 47,2, во Ранковце 42 отсто

Излезноста во Општина Крива Паланка на првиот круг од Претседателските избори до 15 часот е 47,2 отсто, а своето избирачко право го искористиле вкупно 8.000 граѓани.

– Излезноста е 47,2 отсто, изборниот ден протекува мирно без никакви попречување и проблеми, изјави Душко Арсовски, претседател на општинската изборна комисија во Крива Паланка.

Вкупно 16.982 граѓани од општината имаат право на глас и истото можат да го остварат на 47 избирачки места.

Во Ранковце до 15 часот гласале 42 отсто од вкупниот број гласачи.

Коронавирус