петок, 30. септември 2022. Вести денес: 25
home Општини

Иван Лотески го фати Светиот крст во Охрид: Скокам од 13 години, денеска првпат го фаќам

Иван Лотески го фати Светиот крст во Охрид: Скокам од 13 години, денеска првпат го фаќам

Иван Лотески од охридската населба Варош го фати крстот во Охрид. Тој беше најсреќен од верниците кои скокнаа по светиот крст.

-Скокам по крстот од мои 13 години. Денеска првпат го фаќам крстот. Среќен сум и за ова живееме. Освен молитвна никаква друга подготовка немаме. Нека ни е за многу години празникот, изјави Лотески.

Годинава во Охрид беа пријавени 350 скокачи по крстот.

Коронавирус