вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 177
home Општини

И во Велес ВМРО-ДПМНЕ ќе го состави новиот Совет во општината – еве ги официјалните бројки

И во Велес ВМРО-ДПМНЕ ќе го состави новиот Совет во општината – еве ги официјалните бројки

Идниот градоначалник на Велес од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Марко Колев вчера со освоени 12.380 гласа убедливо ја понесе победата во Велес.

Неговиот против кандидат од редовите на СДСМ, Ненад Коциќ освои драстично помалку гласови или само 7.789 гласови.

Според резултатите идниот Совет во општината исто така ќе го формира ВМРО-ДПМНЕ.

Советнички мандати Велес:

ВМРО-ДПМНЕ – 12
СДСМ – 8
ЛЕВИЦА – 3

Коронавирус