недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 7
home Општини

И во Дебар расте бројот на новозаразени со коронавирус

И во Дебар расте бројот на новозаразени со коронавирус

Последните денови се забележува зголемен број на позитивните случаи на Ковид-19 во општините Дебар и Центар Жупа, но, состојбата, според надлежните, не може да се оцени како алармантна.

Во последните три дена регистрани 20 нови случаи (вчера 11) или во изминатата недела вкупно 28, во списокот на оздравени не е впишан ниту еден пациент од ова подрачје, додека почина едно лице во ковид центарот во Дебар.

Во инфективното одделение при Општата болница со проширена дејност во Дебар, каде функционира ковид-центарот хоспитализирани се пет пациенти, за разлика од претходно кога во почетокот на месецот немаше ниту еден пациент, а потоа по двајца до тројца пациенти.

-Имаме пет хоспитализирани ковид пациенти, од нив тројца на кислородна поддршка. На дневна терапија, односно амбулантски се лекуваат седум лица, кои по добиената терапија малку одмараат и заминуваат дома. Дневно во просек има по 12 лица кои доаѓаат на контрола. Еден пациент од Дебар е на лекување во здравствена установа во Скопје, изјави за МИА, Баки Алили директор на болницата.

На подрачјето на Дебар и Центар Жупа, од почетокот на пандемијата вкупниот број на заразени се 846, активни на болеста се 51, додека починале 38 лица, речиси по идентичен број од двете општини.

Зголемениот број на нови случаи пред се е последица на непочитување на мерката за носење заштитна маска, што го потврдува и зголемениот број на издадените парични платни налози. Полициските службеници во изминатата недела констатирале над 70 а овој месец околу 160 прекршоци.

Коронавирус